Občané se seznámili s budoucí podobou nejstarší části náměstí Svobody
Partneři zpravodajství

Na veřejné prezentaci, která se konala v úterý 8. října, se sešly tři desítky obyvatel Znojma, aby se dozvěděly o zamýšlených úpravách nejstarší části náměstí Svobody. Přítomné přivítali místostarostové Jiří Kacetl a Jakub Malačka. Představitelé města spolu s autory projektu představili plány, které zahrnují archeologické průzkumy, úpravy povrchů komunikace i chodníků, nový mobiliář, zeleň i kašnu.
 

 
 

V úvodní části prezentace se slova ujal místostarosta Jakub Malačka, který přiblížil přípravné etapy projektu: „Práce na projektu začaly již v roce 2008. V únoru letošního roku bylo zadáno zpracování aktualizace projektové dokumentace, po níž následovala žádost o stavební povolení a další přípravné úkony. Město Znojmo stále nemá kompletní podklady k tomu, aby mohla být zahájena soutěž na zhotovitele. Ty by měly být finalizovány v polovině října. Po jejich kontrole dojde k vypsání veřejné soutěže na realizační firmu. Samotná realizace by měla začít na jaře příštího roku a očekává se, že potrvá zhruba rok. Veřejnost budeme o všem průběžně informovat.“ 

Následně místostarosta Jiří Kacetl zdůraznil význam a historickou hodnotu náměstí Svobody pro Znojmo a jeho obyvatele. „Regenerace této oblasti není jen o kosmetických úpravách, ale o důkladné obnově, která má za cíl propojit historické dědictví s moderními potřebami obyvatel. Navazujeme na dlouholetou snahu o postupnou revitalizaci památkové rezervace, ať už se jednalo o opravy ulic Velká Michalská, Divišovo náměstí či městské parky, které rovněž zpracovával ateliér Tišnovka. Myslíme také na budoucnost, kdy plánujeme společnými silami obnovit krásu Jezuitského náměstí,“ uvedl Kacetl. 

Poté převzal slovo Ing. arch. Petr Todorov, architekt z Ateliéru Tišnovka a představil detaily návrhu pomocí vizualizací a projektové dokumentace. „Naší hlavní myšlenkou je proměnit prostor tak, aby nesloužil pouze jako parkovací a dopravní křižovatka. Chceme zde vytvořit místo, které bude vybízet k odpočinku, což podpoří zeleň, vodní prvek i upřednostnění chodců před dopravou,“ popisuje Ing. arch. Petr Todorov. 

Sochař Jaromír Gargulák, autor návrhu kašny, pak představil svou vizi tohoto klíčového prvku náměstí. Tři levitující ptáci mají evokovat svobodu, dle názvu náměstí. Kašna se stane nejen estetickou dominantou, ale i místem setkávání a relaxace. 

Po prezentaci následovala více než hodinu dlouhá diskuse, během níž se řešila témata jako například úprava parkovacích míst. Několik míst bude zrušeno a pět míst bude vyhrazeno pro rezidenty. Řidiči však mohou využít blízká parkoviště před či naproti bývalým městským lázním. Hodně se mluvilo také o zeleni. Padaly návrhy jako přidání pásu prorůstající trávy či využití nízkých travin nebo květin k zídkám a kolem stromů. Lidé by zde ocenili například i veřejné pítko. Architekt přislíbil, že tyto možnosti ještě zváží. Diskutovalo se také o průjezdnosti náměstí během rekonstrukce, kdy bude vjezd umožněn pouze rezidentům a místním podnikatelům s povolením. 

Součástí realizace projektu budou archeologické průzkumy, úpravy povrchů silnic a chodníků, instalace nového městského mobiliáře, výsadba stromů a výstavba kašny. Plán zahrnuje i přesunutí autobusové zastávky před železářství Fiala. Kompletně se obnoví veškeré inženýrské sítě, včetně kanalizace a vodovodního potrubí, a nově se vybuduje městská metropolitní síť. Přesunou se také rozvody plynu a telefonních linek. Celá oblast se dočká nového veřejného osvětlení. Asfaltové a betonové plochy budou nahrazeny kamennou dlažbou. Doprava zůstane zachována v obou směrech. Ve středu prostoru vznikne relaxační zóna, kde bude vysazeno 12 stromů a přidán vodní prvek. Navíc bude instalován podzemní kontejner na komunální odpad.

 
 

 

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější