Obec Nový Šaldorf se nachází v těsném spojení se Znojmem a patří do Znojemské vinařské podoblasti (obcí prochází také znojemská vinařská stezka). Návštěvníci obce si mohou dokonale užít zdejší gastronomii, nechat se stylově ubytovat u pohostinných vinařů a především využít jedinečnou možnost ochutnat lahodné víno z místní produkce.
Vinařské uličky
V obci Nový Šaldorf se nachází jeden z největších a nejkrásnějších vinařských areálů. Kouzlo vinných sklepů různého provedení, barev, zdobení i stylů můžete obdivovat ve sklepní uličce zvané „Modré sklepy“. Ta je přímou součásti Nového Šaldorfu a je památkově chráněná.
Také se můžete vydat do části s názvem Sedlešovice, kde najdete komplex rodinných vinných sklepů, nad nímž se vinou nádherné úrodné vinice. Viniční (Kraví) hora dosahuje výšky 347 metrů. Na jejím úbočí se tyčí Špalkova vyhlídka, jež poskytuje nádherné výhledy na krajinu a byla postavená v roce 2011 na náklady vinařů. V současné době se v obci nachází skoro 200 vinných sklepů.
Historický kládový lis
Tato expozice vznikla z podnětu obce, v níž má vinařství dlouho tradici. Ta sahá až do 11. století. Kde se lis z 18. století nachází? Uprostřed obce na travnaté ploše mezi hlavní komunikací a ulicemi vinných sklepů.
Spolu s posezením, vinařským sudem a klasickým žebřiňákem je ukrytý pod dřevěným přístřeškem. Je oblíbeným odpočinkovým místem cyklistů i návštěvníků vinných sklepů. Společně s kapličkou, která se nachází na začátku sklepní uličky, patří mezi nejstarší památky v obci.
Z vinařské historie
První zmínky o obci se objevují koncem 12. století. Původní obyvatelstvo bylo zřejmě německého původu a významnou měrou se zasloužilo o založení vinařské tradice a stavbu prvních sklepů v obci.
Ta pokračovala v průběhu nadcházejících dalších století až do osudového celosvětového válečného konfliktu. Události 2. světové války, odsun německého obyvatelstva i následná kolektivizace negativně ovlivnily zaběhlou vinařskou tradici. Politické změny v 90. letech však přispěly k jejímu obnovení.
Malí vinaři se pozvolna začali zajímat o řemeslo svých předků, což vedlo ke vzniku menších rodinných vinařství i zkvalitňování pěstování i zpracování místní vinné révy. Jak se dílo zdařilo, můžete posoudit sami.
Jakým odrůdám vína se zde daří?
Oblíbenou odrůdou, které se v obci velmi dobře daří je Sauvignon blanc z Kraví hory (dokonce i v BIO kvalitě). Zásluhou kyselé a minerální půdy je možné pěstovat v této oblasti znamenité a mírně kořeněné víno. Mezi další pěstěné odrůdy bílého vína patří Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Tramín červený a Ryzlink Rýnský. Z odrůd červených vín je možné uvést Rulandské modré, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Moravia, Modrý Portugal.
Vinařské akce
Týdny vinaře v Šalfdorských sklepech – jedná se o jedinečnou službu místních vinařů, která je určená pro milovníky dobrého vína. V období od května do konce září máte možnost v podvečerních hodinách navštívit jeden ze sklípků, který „ má službu“. V rozpisu vyvěšeném v obci snadno zjistíte, kde se na vaši návštěvu budou těšit a uctí vás dobrým vínem i jídlem.
Zimní otevřené sklepy – ochutnávka vína v lednu je trochu netradiční, ale pro odvážné návštěvníky jsou připravené zajímavé soutěže…
Májové otevřené sklepy – soutěž o nejlepšího degustátora, která přiláká příznivce nejrůznějších aromat.
Svatomartinská výstava vín – ochutnávka mladých vín spojená s posezením v kruhu blízkých.
Šalfdorský „Kravák“ – ochutnávka jedinečných Sauvignonů z Kraví hory spojená s pohoštěním.
Zdroj: Cesty za vínem